قالیشویی در کرج
خانه / نظافت منزل / کاربردی ترین روش پاک کردن فر آشپزخانه

کاربردی ترین روش پاک کردن فر آشپزخانه

قالیشویی بانو

چگونه فر آشپزخانه را تمیز کنیم؟

امروزه در بسیاری از خانه ها انواع فرهای برقی و گازی وجود دارد و استفاده از آنها بسیار رایج است. فرها کابردهای مختلفی در آشپزی دارند و آشپزی را بسیار ساده تر کرده اند. اما استفاده از این وسایل در کنار اینکه روند کار را آسان می کند قطعا نیازمند نظافت و رسیدگی است. تمیز کردن فر در خانه کار آسانی است اما باید توجه داشته باشید که با حوصله آن را به اتمام برسانید و از وسایلی تیز که امکان ایجاد خط و آسیب به بدنه و ظاهر فر را دارند استفاده نکنید. برای تمیز کردن فر برقی، مراقبت و تمیزکاری منظم بسیار مهم است تا از ایمنی و عملکرد بهینه آن اطمینان حاصل کنید.

نکات قبل از آغاز نظافت فر:

 1. قبل از شروع هرگونه تمیزکاری، مطمئن شوید که فر( در صورتیکه برقی است) از برق جدا شده و سرد شده است. درصورتیکه فر شما گازی است از بسته بودن گاز و فعال نبودن فندک آن مطمئن شوید.
 2. از وسایل تیز و پارچه های زبر برای تمیز کردن فر استفاده نکنید، زیرا می‌توانند به روکش داخلی و سطح خارجی فر آسیب برسانند.
 3. برای اطمینان از ایمنی خود، از دستکش‌ محافظ استفاده کنید.
 4. اجازه ندهید آب و محلول‌های تمیزکننده به داخل اجزاء الکتریکی دستگاه وارد شود.
 5. از اسپری کردن محلول‌های تمیزکننده مستقیماً روی لامپ‌های داخلی فر خودداری کنید.
 6. برای تمیز کردن قسمت‌های داخلی فر، از محلول‌های تمیزکننده با بوی ملایم استفاده کنید، تا بعد از تمیزکاری، بوی آن در غذاها باقی نماند.

تمیز کردن فر

تمیز کردن بخش بیرونی فر:

 1. با یک حوله نرم و مرطوب، سطح بیرونی فر (درب شیشه ای و بدنه بیرونی) را پاک کنید تا از لکه‌ها و چرک‌های روی آن که احتمالاً ناشی از پخت و پز در فضای اشپزخانه است خلاص شوید.
 2. از محلول آب و سرکه یا مایع ظرفشویی و آب، برای پاک کردن لکه‌های موجود روی سطح بیرونی فر مانند روغن یا چربی استفاده کنید. پس از استفاده از این محلول، با حوله‌ای تمیز و مرطوب، سطح را دوباره پاک کنید تا اثرات محلول از بین بروند.

تمیز کردن بخش داخلی:

 1. بخش هایی از فر را که قابلیت جداشدن دارند مثل سیخ جوجه گران، سینی فر، طبقات موجود و هر چیز دیگری که قابل جدا است را از آن جدا کنید.
 2. برای تمیز کردن بخش داخلی فر از ترکیب سرکه، جوش شیرین  و اب استفاده نمایید. همچنین می توانید از شوینده صنعتی مناسب برای فر خود استفاده نمایید. فقط دقت داشته باشید که حتما از دستکش استفاده نمایید تا پوست دست شما آسیبی نبیند.
 3. تمامی بخش های جدا شده را در سک سطل آب گرم و شوینده ( مایع ظرفشویی، سرکه، آب و یا شوینده های صنعتی) قرار دهید و اجازه دهید تا حداقل نیم ساعت در آن بمانند. سپس برای پاک کردن آنها اقدام کنید. دقت داشته باشید که از سیم ظرفشویی و هرچیزی که می تواند روی سطح سینس و سایر اجزا خط بیاندازد به هیچ عنوان استفاده نکنید.
 4.  پس از تمیز کردن داخل فر بوسیه شوینده مناسب بخش های جداشده را سرجای خود قرار دهید. توجه داشته باشید که تمام قطعات به طور کامل خشک شده باشند.

تمیز کردن فر

شوینده های مناسب برای پاک کردن فر

 1. آب و سرکه: محلول آب و سرکه به دلیل ویژگی‌های ضدعفونی کننده و خالص‌کننده خود، می‌تواند لکه‌ها و چربی‌های سرسخت را از داخل فر پاک کند. از یک قاشق یا دو قاشق سرکه در یک لیوان آب برای پاک کردن لکه های چربی استفاده کنید.
 2. مایع ظرفشویی: مایع ظرفشویی همچنین می‌تواند به خوبی لکه‌ها و چربی‌های روی دیواره های داخل و سطح خارج فر را تمیز کند. ابتدا آن را در آب حل کنید و سپس از حوله‌ای نرم یا اسفنج استفاده کنید تا فر را پاک کنید.
 3. مخلوط آب اکسیژنه و آب: مخلوط آب اکسیژنه و آب نیز می‌تواند به خوبی لکه‌ها و چربی‌های سرسخت داخل فر را پاک نماید.

تمیز کردن فر

نتیجه گیری:

تمیزکردن فرهای برقی و گازی، فرآیند مهمی است که به ایمنی و بهداشت غذاها و همچنین عملکرد بهینه دستگاه کمک می‌کند. تمیز کردن منظم و مرتب فر باعث افزایش عمر مفید آن می‌شود و از ایجاد مشکلات و عیوب جلوگیری می‌کند. قبل از شروع به تمیزکاری، فر را از برق جدا کنید و اطمینان حاصل کنید که فر سرد شده است و از محلول‌ها و شوینده‌های مناسب و ایمن برای تمیز کردن استفاده کنید، و همچنین راهنمای کاربری دستگاه را مطالعه کنید. از حوله‌ها و اسفنج‌های نرم برای تمیزکاری داخلی و بیرونی فر استفاده کنید تا به سطوح آسیب نرسانید. درصورتی که نیاز به دریافت کمک از خدمات منزل در کرج، تهران و هر منطقه دیگری دارید می توانید از یک مرکز معتبر خدمات منزل کمک بگیرید.

در صورت تمایل برای دریافت خدمات نظافت منزل می توانید با شماره 02634118 با مجموعه بانو کرج تماس حاصل فرمایید. و یا از طریق رزرو آنلاین خدمات منزل درخواست خدمات مورد نظر خود را ثبت نمایید.

برچسب ها: تمیز کردن فر گازی، تمیز کردن فر برقی در خانه، تمیز کردن فر تو کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *