قالیشویی در کرج
خانه / شستشوی فرش / از بین بردن لکه ماست روی فرش

از بین بردن لکه ماست روی فرش

قالیشویی بانو | از بین بردن لکه ماست روی فرش

چگونه لکه ماست را از روی فرش پاک کنیم؟

فرش ها یکی از وسایل ارزشمند در خانه هستند که کاربردهای گسترده ای دارند. محل قرار گیری آنها باعث ایجاد و جذب انواع آلودگی ها می شود. بنابراین نگهداری و نظافت منظم آنها برای حفظ سلامت آنها بسیار مهم است. پاک کردن لکه‌های مختلف از روی فرش یکی از مشکلات رایج در خانه است. از جمله لکه‌های معمولی ماست است که ممکن است به وسیلهٔ کودکان یا بزرگسالان بر روی فرش ریخته شود. این لکه جزو لکه های سخت نیست و به راحتی پاک می شود. فقط کافیست در زمان کوتاهی و با روش صحیح پاک شود.

پاک کردن لکه ماست از فرش

مراحل پاک کردن لکه ماست از روی فرش

همانطور که گفته شد پاک کردن اکثر لکه ها من جمله لکه ماست وابسته به سرعت رفع آنها است. لکه ها در صورتی که خیلی سریع و بعد از ایجاد پاک شوند به راحتی پاک می شوند. در صورتیکه مدت زمان زیادی از ایجاد آنها گذشته باشد و لکه کهنه شده باشد سخت تر پاک می شود. برای پاک کردن لکه ماست از فرش مراحل زیر را طی کنید:

  1. شستشو فوری: اگر لکه ماست تازه ریخته شده است، بهترین راه برای پاک کردن آن استفاده از شستشو فوری است. برای این کار می‌توانید از دستمال یا حولهٔ مرطوب استفاده کنید و به آرامی لکه را پاک کنید. از مواد شوینده ملایمی مانند محلول آب و مایع ظرفشویی یا محلول سرکه و آب استفاده کنید. پس از اتمام، با حولهٔ خشک لکه را تمیز و فرش را کامل خشک کنید.
  2. استفاده از محلول صابونی: اگر لکه ماست روی فرش خشک شده است، می‌توانید از محلول صابونی استفاده کنید. در ابتدا، با استفاده از حولهٔ خیس محلول صابونی را بر روی لکه بریزید. سپس با حرکات دایره‌ای به آرامی لکه را پاک کنید. پس از اتمام، با حولهٔ خشک لکه را تمیز و خشک کنید. سعی کنید این کار را چند بار انجام دهید تا بوی نامطبوعی در فرش باقی نماند.
  3. استفاده از محلول سرکه: اگر لکه ماست مقاوم تر است و روش قبلی نتیجه نمی‌دهد، می‌توانید از محلول سرکه استفاده کنید. برای این کار، محلولی از سرکه و آب را با نسبت یک به یک تهیه کنید. سپس با استفاده از اسفنج یا حولهٔ نرم، محلول سرکه را روی لکه بریزید و به آرامی با حرکات دایره‌ای لکه را پاک کنید. سپس بوسیله یک حوله مرطوب محل لکه را پاک کنید. در مرحله بعد با یک حوله خشک سعی کنید تمام آب را بکشید تا از ایجاد بوی بد جلوگیری شود. اگر بوی سرکه باقی ماند، می‌توانید از مقدار کمی آب با اسانس مورد علاقهٔ خود استفاده کنید و فرش را با آن پاک کنید.

 

بیشتر بخوانید: آیا خشکشویی فرش در منزل امکان پذیر است؟

 

پاک کردن لکه ماست از فرش

شاید جالب باشد بدانید از ماست برای برطرف کردن برخی از انواع لکه ها مانند لکه چای و قوه از روی فرش استفاده می شود. اما ماندن ماست روی فرش و یا باقی ماندن بقایای آن در بین الیاف فرش بوی نامطبوعی را ایجاد می کند. در زمان پاک کردن ماست از روی فرش بهتر است به طرف خواب الیاف فرش لکه را پاک کنید تا ماست بیشتر به درون بافت فرش نفوذ نکند. همچنین می توانید از یک شی مانند چاقو برای پاک کردن ماست استفاده کنید. بعد از برداشتن ماست بوسیله یک دستمال مرطوب لکه را پاک سازی کنید. توجه داشته باشید که در زمان پاک کردن ماست بوسیله چاقو یه الیاف فرش آسیبی وارد نکنید.

پاک کردن لکه ماست از فرش

بیشتر بخوانید:  روش پاك كردن لاك از روي فرش

نتیجه گیری:

پاک کردن لکه ماست از روی فرش ممکن است چالش برانگیز باشد، اما با استفاده از روش‌ها و مواد شوینده مناسب، می‌توان آن را با موفقیت پاک کرد. از محلول های خانگی صابونی، محلول سرکه، مایع ظرفشویی و آب استفاده کنید و با حوصله و دقت لکه را پاک کنید. دقت داشته باشید تا لکه را در کوتاه ترین زمان ممکن پاک کنید و از پاک شدت کامل الیاف فرش مطمئن شوید. در صورتیکه ماست در اعماق فرش باقی بماند باعث ایجاد بوی نامطبوع می شود. در صورت تمایل میتوانید از یک قالیشویی حرفه ای برای برطرف کردن لکه های فرش خود کمک بگیرید.

برچسب ها: لکه ماست، پاک کردن لکه ماست از فرش، تمیز کردن لکه ماست از فرش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *