قالیشویی در کرج
خانه / شستشوی فرش / چگونه لکه گل را از فرش پاک کنیم؟

چگونه لکه گل را از فرش پاک کنیم؟

تمیز کردن لکه گل از فرش

ترفندهای پاک کردن گل از روی فرش

شستشوی فرش گلی

فرش های شما وسایل ارزشمند و گران قیمتی هستند. این لوازم گران قیمت در بسیاری از مواقع در معرض انواع آلودگی ها قرار می گیرد. بنابراین نیازمند نظافت و شستشوی منظم و دوره ای است. برخی از آلودگی ها ممکن است بسیار عمیق باشد و برای برطرف کردن آنها نیازمند یک مجموعه مجاز قالیشویی باشند. در برخی از شرایط ممکن است به علل مختلفی فرش های شما گلی شوند. لکه ی گل یکی از انواع لکه هایی است که به راحتی برطرف نمی شود و پاک کردن لکه گل از فرش کاری دشوار است. این لکه ها بخصوص در مواقعی که بزرگ بوده و مدتی روی فرش شما باقی ماندئه باشد کار سخت تری برای رفع آن در پیش خواهید داشت و بهتر است در صورتیکه در خانه و با شوینده های ملایم امکان پاک کردن کامل آن را نداشتید به جای استفاده از شوینده های قوی که ممکن است برای فرش شما مضر بوده و به الیاف آن آسیب برساند از یک قالیشویی خوب کمک بگیرید.

تمیز کردن لکه گل از فرش

راهنمای پاک کردن گل از فرش:

  1. سطح فرش را کاملا خالی کنید: ابتدا فرش را از هر چیزی که ممکن است بر روی آن باشد، پاکسازی کنید. کلیه لوازم، اثاثه را جابه جا کنید و آلودگیهای سطحی قابل رویت را از روی فرش بوسیله ی جارو برقی تمیز نمایید.
  2. خاک گیری فرش : فرش را از جایی آویزان کرده و به آرامی به آن ضربه بزنید تا گرد و خاک‌های سطحی را از آن بیرون کنید. برای ضربه زدن به فرش از وسایل نوک تیز استفاده نکنید و به اهستگی ضربه بزنید تا الیاف فرش آسیب نبینند. قبل از خاک گیری فرش بهتر است قطعات قبل جدا شدن گل را به آهستگی و بدون آسیب از فرش جدا کنید.
  3. شوینده مناسب را برای فرش خود انتخاب کنید: برای انتخاب شوینده مناسب می توانید برچسب پشت فرش را مطالعه کرده و یا در صورتی که فرش شما قدیمی است و برچسب اطلاعات ان قابل خواندن نیست و یا جدا شده است از شوینده های ملایم و با PH خنثی برای شستشوی فرش استفاده کنید.
  4. فرش را با برس نرم شستشو دهید: شستشوی فرش بوسیله برس هایی با الیاف زبر و خشن می تواند به الیاف فرش اسیب برساند. از برس های نرم استفاده کنید و به اهستگی قسمتهای گلی فرش را بشویید. شستشوی قسمت های الوده را تا جایی ادامه دهید که تمام گل از روی فرش پاک شود.
  5. فرش را ابکشی کنید: در زمان آبکشی فرش دقت لازم را داشته باشید که به طور کامل گل های شسته شده از بین الیاف فرش شسته شود و چیزی در ان باقی نماند. ماندن مواد شوینده و یا گل و لای در بین الیاف فرش علاوه بر اینکه زمینه پوسیدگی الیاف فرش را فراهم می کنند ممکن است بوی بد ایجاد کرده و باعث رشد باکتریها در بین پرزهای فرش شود.
  6. فرش را کامل خشک کنید: بعد از آبکشی و اطمینان از خارج شدن تمام گل ها از بین تار و پود فرش ، فرش را در جایی با تهویه مناسب قرار دهید تا به طور کامل خشک شود. خشک شدن کامل فرش برای جلوگیری از ایجاد پوسیدگی بسیار مهم است. همچنین در صورتیکه فرش را نیمه خشک و مرطوب در فضایی پهن کنید ممکن است بوی ناخوش آیندی در فرش و فضا ایجاد شود. توجه داشته باشید که در صورتیکه از آفتاب برای خشک کردن فرش استفاده می کنید فرش را برای مدت طولانی در آفتاب قرار ندهید. این کار باعث می شود که رنگ فرش آسیب ببیند.

 

بیشتر بخوانید: ترفندهای شستشوی مبلمان پارچه ای در منزل

 

تمیز کردن لکه گل از فرش

نکات مهم در زمان پاک کردن لکه گل از فرش
  1. همیشه قبل از استفاده از هر محلول شیمیایی یا پاک کننده خانگی، روی قسمتی کوچکی از فرش تست کنید تا اطمینان حاصل کنید که به رنگ و بافت فرش آسیب نمی‌رسد.
  2. از آب با دمای بالا استفاده نکنید تا از بروز آسیب به الیاف فرش و رنگ دادن فرش جلوگیری شود.
  3. از شوینده ها و سفید کننده های قوی برای فرش های خود استفاده نکنید. این کار ممکن است باعث پوسیدگی فرش شود. همچنین استفاده از سفید کننده برای شستن فرش های رنگ تیره و لاکی ممکن است باعث تغییر رنگ و کدر شدن رنگ فرش شود.

تمیز کردن لکه گل از فرش

نتیجه گیری:

قبل از شستشو، خاک گیری کرده و تست پایداری رنگ انجام دهید. از شوینده‌های ملایم و خانگی استفاده کنید، که pH  نزدیک به خنثی دارند. ابتدا برای شستشوی فرش از لکه های گل شروع کنید و تا جای ممکن آنها را از روی فرش جدا کنید و سپس اقدام به شستشو کنید. فرش را قبل از شستشو با جاروبرقی خاک گیری کرده و با برس نرم شستشو دهید. پس از شستشو، فرش را به طور دقیق آن را آبکشی کنید تا شوینده باقی نماند. فرش را در محیط مناسب با تهویه‌ خوب و یا در فضای ازاد قرار دهید تا کاملا خشک شود. در صورت نیاز، از خدمات شستشوی قالیشویی حرفه‌ای با تجهیزات مناسب استفاده کنید.

 

برچسب ها: شستن فرش بعد از فرش، تمیز کردن فرش گلی، رفع لکه گل از فرش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *