قالیشویی در کرج
خانه / شستشوی فرش / روش قطعی پاک کردن لکه چسب از روی فرش

روش قطعی پاک کردن لکه چسب از روی فرش

پاک کردن لکه چسب از روی فرش

فرش، به عنوان یک عنصر اساسی در دکوراسیون داخلی و فضاهای زندگی، نیازمند مراقبت و نگهداری مناسب است. با  حفظ و نگهداری از فرش، می‌توانیم علاوه بر افزایش طول عمر این محصولات، به ایجاد یک محیط سالم و زیبا در فضاهای مختلف کمک کنیم. لکه‌ها و آلودگی‌ها از جمله چالش‌های معمولی در نگهداری فرش هستند. از جمله لکه‌های معمول، لکه چسب نیز ممکن است بر روی فرش شما ایجاد شود ،که گاه در اثر فعالیت‌های روزانه خودمان برای تعمیریا ساخت وسایل و گاهی نیز ناخوآگاه ریخته شدن چسب روی فرش یا حتی مبل در اثر بازی کودکان اتفاق می‌افتد . در این مقاله، به نکاتی جهت پاک کردن لکه چسب از روی فرش پرداخته و انواع پاک کننده‌ها را معرفی می‌کنیم. بهتر است در صورتیکه امکان برطرف کردن لکه چسب از روی فرش را ندارید از خدمات قالیشویی کرج، تهران و هر منطقه دیگری که در آن سکونت دارید استفاده کنید.

پاک کردن لکه چسب از فرش در خانه
پاک کردن لکه چسب از فرش در خانه

پاک کننده های چسب از روی فرش

  • استفاده از کیسه یخ

یک قطعه یخ را در داخل یک کیسه پلاستیکی بگذارید و بر روی لکه چسب بگذارید چراکه در صورت استفاده از یخ راحتتر جداسازی اتفق می‌افتد و چسب سریع‌تر خشک می‌شود ، سپس با یک دستمال خیس و یا چاقو چسب را جدا کنید. توجه داشته باشید در زمان پاک کردن چسب از فرش با استفاده از چاقو به الیاف فرش آسیبی وارد نکنید.

  • پاک کننده طبیعی

از مخلوطی از سرکه و آب به عنوان پاک کننده طبیعی برای لکه چسب استفاده کنید. سرکه تا حدود زیادی به برطرف کردن و جداسازی راحتتر لکه چسب از روی فرش کمک می کند.

  • اسپری پاک کننده چسب

این اسپری‌ها عمدتاً حاوی مواد حل‌کننده هستند که به لطف این ترکیبات، چسب به راحتی از سطح جدا می‌شود. چسب در ماده‌ی جدید حل می‌شود و از سطح فرش پاک می‌شود.

نکات پاک کردن لکه چسب از روی فرش
نکات پاک کردن لکه چسب از روی فرش

روش پاک کردن انواع لکه چسب از فرش

 پاک کردن چسب چوب از روی فرش:

ابتدا با دقت از چسب چوب خشک شده را از روی سطح فرش با فشار البته به دقت که هم چسب جدا شود هم اینکه به بافت فرش آسب جدی وارد نشود. سپس با استفاده از دستمال نرم، به آرامی چسب را پاک کنید. پس از پاکسازی، با آب پارچه خیس شده، فرش را تمیز کنید زیرا آب حلال اصلی چسب چوب است و می‌توان جای لکه چسب چوب را از روی فرش پاک کرد و در نهایت به دقت محل تمیز شده با آب را خشک کنید تا از جذب رطوبت اضافه در اثر شستشو به درون بافت فرش جلوگیری شود.

پاک کردن چسب ناخن مصنوعی :

اگر فرش شما  از جنسی است که امکان استفاده از استون را دارید، می‌توانید این ماده را به میزان کمی روی لکه اعمال کنید. با دقت و با استفاده از دستمال نرم، چسب را پاک کنید. هر چند استون برخی از فرش‌ها را آسیب می‌زند، لذا در یک نقطه کوچک تست کنید.

پاک کردن چسب تفنگی :

برای پاک کردن این لکه ابتدا سعی کنید به وسیله‌ی یک کاتر یا کاردک پلاستیکی اصل چسبی که خشک شده و چسبیده روی فرش را کاملا جدا کنید سپس استفاده از مقدار کمی استون روی لکه چسب تفنگی می‌تواند به پاک کردن آن کمک کند. با این حال، برخی از فرش‌ها ممکن است به این مواد حساس باشند، بنابراین در یک نقطه کوچک تست کنید.

پاک کردن لکه چسب از فرش
پاک کردن لکه چسب از فرش

نکات پاک کردن لکه چسب از فرش:

  • در زمان پاک کردن از وارد کردن فشار بیش از حد به فرش خودداری کنید.

قبل از هر کاری، تلاش کنید که به فرش فشار نیاورید. فشار زیاد می‌تواند بافت فرش را آسیب بزند و همچنین ورود چسب را به بافت اصلی فرش بیشتر کند .

  • قسمت های قابل جدا شدن را جداسازی کنید.

اگر چسب خشک بر روی فرش مانده باشد، از چاقو یا کاردک معمولی استفاده کنید تا چسب را حذف کنید و سپس با دست تلاش کنید چسب را از بافت فرش باز کنید.

  • از استفاده از پاک کننده‌های قوی خودداری کنید.

استفاده از پاک کننده های قوی ممکن است به فرش آسیب وارد کند. بهتر است درصورتیکه چسب با استفاده از روش های معمول پاک نشد از خدمات یک مجموعه معتبر قالیشویی کرج، تهران و یا هر منطقه دیگری که ساکن هستید استفاده کنید.

  • لکه را سریع پاک کنید

هر چه سریعتر اقدام به تمیزکاری از لکه‌ها و آلودگی‌های احتمالی کنید این کار امکان پاک شدن لکه را بیشتر می کند. درصورت ماندگاری لکه چسب روی فرش ممکن است برای پاک کردن آن نیاز به روش های تخصصی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *