قالیشویی در کرج
خانه / شستشوی فرش / چگونه لکه سس را از فرش پاک کنیم؟

چگونه لکه سس را از فرش پاک کنیم؟

پاک کردن لکه سس از فرش

پاک کردن لکه سس قرمز از فرش

سس قرمز یکی از مواد خوراکی ثابت در بسیاری از خانه ها است و گاها ممکن است روی فرش، مبل و یا لباس افراد بریزد. پاک کردن لکه سس قرمز از فرش یکی از لکه های متداول در تمامی خانه ها با رعایت چند نکته ساده امکان پذیر است. پاک کردن بسیاری از لکه هایی که روی فرش  ایجاد می شوند مثل لکه های مواد غذایی، پاستل و یا پاک کردن لکه رژلب و لوازم آرایشی،  وابسته به زمان است. هر چه سریع تر برای پاک کردن لکه اقدام کنید لکه راحت تر پاک خواهد شد. لکه سس قرمز هم همین طور است. درصورتیکه خیلی سریع و بعد از ایجاد لکه برای پاک کردن آن اقدام کنید می توانید مطمئن باشید که لکه به طور کامل پاک می شود و اثری از آن باقی نخواهد ماند.

پاک کردن لکه سس از فرش

مراحل پاک کردن لکه سس از فرش

 1. سریع وارد عمل شوید: بلافاصله پس از ریختن سس قرمز روی فرش، لازم است برای پاک کردن آن اقدام کنید. ابتدا با دستمال تمیز و اگر مقدار سس زیاد است بوسیله یک قاشق، سعی کنید بیشترین مقدار سس را جذب کنید تا به عمق فرش نفوذ نکند. درصورتیکه از قاشق استفاده می کنید بهتر است درجهت خواب فرش لکه را پاک کنید.
 2. عدم اعمال فشار بر الیاف فرش: هنگام پاک‌کردن لکه، از اعمال فشار زیاد بر روی الیاف فرش خودداری کنید تا فرش شما آسیبی نبیند.
 3. انتخاب شوینده و تست کردن آن: قبل از استفاده از هر شوینده و روش پاک‌کردن، بهتر است در یک قسمت کوچک از فرش تست کنید تا مطمئن شوید که شوینده به الیاف فرش ما آسیبی وارد نمی کند و یا رنگ آن را تغییر نمی‌دهد. برای انتخاب بهترین شوینده می توانید از برچسب فرش خود کمک بگیرید. اگر از شوینده های صنعتی استفاده می کنید برچسب روی محصول را به دقت مطالعه کنید و مراحل را گام به گام پیش ببرید. همچنین می توانید از شوینده های خانگی برای انجام کار و پاک کردن لکه کمک بگیرید. این شوینده ها به طور معمول آسیبی به فرش شما وارد نمی کند و برای استفاده مناسب هستند.برهی از شوینده های خانگی عبارتند از:
  • سرکه، جوش شیرین و آب: مخلوطی از سرکه، جوش شرین و آب می تواند برای پاک کردن این لکه مناسب باشد. برای این کار دستمال مرطوبی را به محلول آغشته کنید و روی لکه بکشید. این کار را تا پاک شدن کامل لکه ادامه دهید.
  • مخلوط مایع ظرفشویی و آب: مخلوطی از آب گرم و مایع ظرفشویی برای پاک‌کردن انواع موثر است. نکته مهم در استفاده از مایع ظرفشویی این است که بعد از پاک کردن لکه محل لکه را آبکشی کنید و تمام مایع ظرفشویی را از فرش پاک کنید تا موجب پوسیدگی فرش شما نشود.
 4. آبکشی فرش

فرش را به طور کامل آبکشی کنید و مواد شوینده را از آن خارج کنید. ماندن مواد شوینده در بین الیاف فرش می تواند به مرور زمان منجر به پوسیدگی فرش شما شود.

 1. خشک کردن فرش: بعد از ابکشی فرش تا جای ممکن فرش را خشک کنید. برای خشک کردن فرش از قرار دادن آن در مقابل نور خورشید خودداری کنید.
 2. خدمات حرفه‌ای: اگر با روش های خانگی این لکه برطرف نشد از استفاده از شوینده های قوی تر خودداری کنید. زیرا ممکن است فرش شما آسیب ببیند. بهتر است از خدمات قالیشویی حرفه ای در کرج، تهران و منطقه محل سکونت خود کمک بگیرید تا فرش شما را بدون آسیب به آن به طور کامل از لکه ها پاکسازی کنند

پاک کردن لکه سس از فرش

نکات مهم در زمان پاک کردن لکه سس

 • درصورتی که لکه سس قدیمی است و با روش های متداول برطرف نمی شود بهتر است از یک قالیشویی معتبر کمک بگیرید.
 • اگر مقدار سسی که روی فرش ریخته است زیاد است بهتر است بوسیله یک قاشق و یا چاقوی کند ابتدا مقدار زیاد سس را از فرش پاک کنید تا پاک کردن لکه آسان تر شده و سس در بین الیاف فرش نفوذ نکند.
 • از استفاده از شوینده های غیر استاندارد و قوی برای پاک کردن لکه خودداری کنید. این شوینده ها ممکن است به الیاف و رنگ فرش شما آسیبی وارد کند.

پاک کردن لکه سس از فرش

نتیجه گیری:

در همان زمانی که لکه ایجاد شد فورا برای پاک کردن آن اقدام کنید. زیرا لکه‌های تازه را به راحتی می‌توان پاک کرد. از شوینده‌ها و محلول‌های مناسب برای نوع فرش‌تان استفاده کنید و به دستورالعمل مندرج روی بسته بندی دقت کنید و قبل از استفاده حتما ان را روی بخش کوچکی از فرش تست کنید. در صورت لزوم، مراحل پاک‌کردن را تکرار کنید تا لکه به طور کامل از بین برود. فرش را به دقت شستشو دهید تا مواد شوینده باقی‌مانده روی فرش از بین برود. سپس ان را خشک کنید.

برچسب ها: پاکردن سس گوجه از فرش، تمیز کردن سس کچاپ از فرش، لکه پاک کردن سس گوجه فرنگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *