دو نوع رایج فرش و موکت
نوع اول با پرز بریده، حس تجملاتی‌تری را منتقل می‌کند، اما اغلب جای‌پا روی آن باقی می‌ماند. پرز پیچیده تقریبا سطحی بافته شده دارد، در حالی که پرز مخملی احساس نرمی بیشتری را منتقل می‌کند.
موکت با پرز و کرک حلقه‌ای، دوام و مقاوت بالایی دارد و تمیز کردن آن آسان است. از آنجایی که نوع حلقه‌ای از رشته کرک‌های نبریده ساخته می‌شود، در برابر فرسودگی مقاومت بیشتری دارد که آن را به انتخابی عالی برای کودکان فعال تبدیل می‌کند! همچنین می‌توانید ترکیبی از هر دو سبک را انتخاب کنید که دوام و بافت موکت‌های حلقوی را با نرمی و لطافت نوع غیر حلقوی در می‌آمیزد.

پشم یا نایلون؟
رایج‌ترین مواد برای ساخت فرش و موکت پشم یا نایلون هستند. پشم برای گرمی و راحتی بهتر است، درحالی که ترکیبات مصنوعی برای قسمت‌های در معرض نور آفتاب مناسب‌تر هستند و اغلب تنوع رنگ بیشتری را ارائه می‌کنند. نوع جدیدی از الیاف با نام «تری اکستا» (Triexta) محبوبیت زیادی پیدا کرده است. به گفته جان هریسون از شرکت گادفری هرست، «موکت‌های تری اکستا نهایت مقاومت را در برابر لکه، فرسودگی و رنگ‌پریدگی دارند»

کدام را انتخاب کنیم؟
علیرضا یکی از متخصین قالیشویی بانو به عنوان بهترین قالیشویی محمدشهر کرج کیفیت را ترجیح می‌دهد. به عقیده او: «زمانی که یک فرش یا موکت ارزان را پهن می‌کنید ممکن است ظاهری عالی داشته باشد، اما احتمال اینکه دوام بالایی داشته کم است و خیلی زود ظاهری کهنه و فرسوده به خود می‎گیرد.» «از این رو، فرش یا موکتی را انتخاب کنید که دوام بالایی دارد.» همچنین او توصیه می‌کند که در زمان خرید به درجه‌بندی پشت نمونه موکت توجه کنید. «درجه‌بندی 6 ستاره ACCS (طرح طبقه‌بندی فرش استرالیا) با کارایی بالا  برای منازل بهترین گزینه است.»

نکته: برای قسمت‌هایی با رفت و آمد زیاد، دنبال فرشی با عمر بالا باشید. همچنین گذاشتن پوشش در زیر فرش یا موکت به کاهش صدا کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *